Betonové ploty v Plzni Montáž MPC se dnes objevují všude možně a pro mnohé z vás to může být skvělou výzvou pustit se do výstavby plotu svépomocí. Je o nich známo, že se staví velmi rychle, a že je to stavebnicový systém, s nímž si poradí každý, což je sice pravda, ale jsou tu jisté nepříjemné a mnohdy neočekávané momenty, s nimiž je amatérský zásah tvrdým oříškem.
Bez výkopů si neškrtnete – základem betonového plotu jsou sloupky. Ty se musí zabetonovat do země, a to dost hluboko, skoro metr pod povrch. Někdo ale musí pro betonáž sloupků vykopat otvory, a půjde-li o plot po celém obvodu zahrady se sedmi desítkami sloupků, bude to solidní dřina, alespoň pro kopáče s ručním nářadím. A když se v zemi objeví kořeny stromů, zahrabané pletivo nebo kameny a kusy cihel, bude to o poznání horší.
Desky mezi sloupky – další zdánlivou maličkostí, která značně ovlivňuje výstavbu oplocení, je hmotnost desek. Každá z nich váží skoro metrák a zvedat jednu desku za druhou do velké výšky je nadlidský výkon. Navíc je to i nebezpečné, protože pád takto těžkých stavebních komponentů může někoho těžce zranit. Profesionálové pro tuto práci používají autojeřáb, což je samozřejmě zahrnuto v ceně výstavby plotu na klíč, a když budete poptávat jako amatéři autojeřáb, bude obsluhován jeřábníkem, a pronájem jeřábu a práci jeřábníka musíte zaplatit.
Až vám přivezou materiál – budou jej skládat na paletách před dům na silnici a vy se musíte postarat o to, odvézt je na staveniště, třeba na druhý konec zahrady. K tomu bude třeba vysokozdvižný vozík, paletový nakladač nebo alespoň ruční paletový vozík, a to je další samostatná (samostatně placená) položka, kterou budete hradit ze své kapsy. V součtu vám tyto položky vytvoří sumu, která bude pravděpodobně dražší, než výstavba plotu na klíč, v níž jsou tyto položky zahrnuty s nižší částkou.