Dnes zboží často cestuje přes i přes půl světa. Zároveň však platí, že jej zákazník chce mít u sebe co nejdříve. Je tedy jasné, že je potřeba najít co nejvýhodnější způsob dopravy. To samozřejmě závisí na konkrétních podmínkách, avšak na velmi dlouhé vzdálenosti je poměrně oblíbená ta letecká.
Je pravdou, že je na dlouhé vzdálenosti zdaleka nejrychlejší a nejspolehlivější. Bohužel, háček je v tom, že cena letecké přepravy zboží je ze všech možných druhů zdaleka nejvyšší. Obchodníci tedy často stojí před otázkou, zda se jim vůbec vyplatí posílat zásilky letadlem.
Naneštěstí tato vysoká cena má své důvody. Těmi jsou samozřejmě především vysoké náklady na provoz letadla. Přeci jen, jeho pořizovací cena je obrovská, nehledě na pravidelné nutné kontroly. Palivo také něco stojí, stejně jako platy pilotů a dalších členů posádky. A to ani není řeč o provozu letiště, které k tomu všemu také patří.
Samozřejmě, existují zde možnosti, jak tuto částku alespoň o trochu snížit. Asi nejlepší metodou je spojit se s jiným obchodníkem a poslat zboží společně, přičemž si náklady rozdělíte rovným dílem. To je však možné jen tehdy, pokud váš náklad nezaplní celý prostor letadla.
Další metodou je použití nejmenšího možného stroje. Čím je menší, tím méně potřebuje paliva, navíc má také méně členů posádky. To vše snižuje náklady. Na druhou stranu, malá letadla, která jsou poměrně levná, často nemají potřebnou nosnost a navíc nejsou tak spolehlivá jako klasické velké stroje.
Nabízí se tedy úvaha, zda nevyužít nějaký jiný způsob přepravy. Zde však záleží na tom, jak rychle potřebujeme své zboží k zákazníkovi dostat. Pokud záleží především na rychlosti, nic jiného nám nezbude. V případě, že si můžeme dovolit jej dodat i za delší dobu, lze využít například lodi, vlaku či automobilu, tedy řešení, která jsou podstatně levnější. Jen je potřeba si uvědomit, že riziko nehody, zvláště při dlouhých cestách, je zde mnohem větší.